Monday, January 17, 2011

My Math Journal - Isaac

Maths Journal, 15/01/2011
One way that I have used maths during the weekend is be counting the amount of money that I would use to pay for 2 bowls of Wanton noodles and 1 bowl of fish ball noodles(dry) for my family. As each bowl of Wanton noodles and each bowl of fish ball noodles both cost $2.50, the total amount I would be paying altogether would be $7.50. As I gave a $10 note to the Wanton noodle store, I received a change of $5.00 and used the remaining $5.00 to buy the bowl of fish ball noodle. In the end I was lift with $2.50. 

No comments:

Post a Comment