Tuesday, January 18, 2011

My Math Journal.

During the weekends , one of the math encounter I had was when my mum and I went Grocery shopping. My mum did not bring her cash card but had $50 cash with her . She bought some Grapes which cost $10.45 and Vegetables for $3.68,$4.67,$6.77 and $2.69.I rounded off the prices to a whole number and that eased the process of calculating the change,Which was about $20 . That was how I used math during th e weekend.

No comments:

Post a Comment