Monday, January 17, 2011

My Maths Journal

We apply maths almost everyday of our lives. For example, I went to the popular bookstore to buy some books and I have a 10% discount so I need to take the total price and calculate the amount I have save. I calculated the amount of money I had spend on food. It cost $4.20 where i ate and I bought two bowls of it and had left $1.60 after I gave the stall owner $10.

Hao Xian

No comments:

Post a Comment